RÁJ TURISTŮ

 

Příroda, výhledy, trasy

Přímo z Poutního Domu můžete vidět úbočí Orlických hor a také Kralický Sněžník s údolím, kterým teče pramenící řeka Morava. Od Poutního Domu vede lesní cesta k „Mariánskému prameni“, na druhou stranu příjdete na vyhlídku k soše „rytíře Franty“, nebo na nedalekou rozhlednu „Val“. Krátké, ale krásné výlety.

Přímo z Králík vedou značené turistické stezky různých obtížností a délek na celodenní i půldenní výlety. Například po červené z Králík přes Prostřední Lipku až na Kralický Sněžník. Červená vede i přes Horní Boříkovice na známou dělostřeleckou tvrz Bouda až na Suchý Vrch, kde je také rozhledna. Po žluté můžete jít z náměstí Králík kolem Poutního Domu a kláštera ke kapli Sv. trojice a dále na Severomoravskou chatu.

Turistické stezky vedou nádhernou přírodou a můžete na nich obdivovat i lidské výtvory a technické rarity.

 

Pár tipů pro vás

Králický Sněžník
Zaslouží si samostatnou pozornost také proto, že jako pohoří je třetí nejvyšší v ČR. Na vrcholu se tyčí socha slona s výhledem do krajiny. Řeka Morava pramení pod vrcholem Sněžníku, i když se říká, že má na svazích více pramenů, než je dnů v roce… Nalezneme zde i rašeliniště, 18 m vysoký vodopád Pod Strašidly, Medvědí a Patzeltovu jeskyni a jak možná víte i lom, kde se těží kralický mramor, který je pevnější a tvrdší než italské a řecké mramory. Co je ale nejhezčí, je výhled ze Sněžníku údolím Moravy. Kdo tam byl, může vyprávět.

Klášter na Hoře Matky Boží
Je přímo naproti Poutního Domu. Vede k němu z Králík alej lemovaná kapličkami a v současnosti jej spravuje řád redemptoristů. Jsou zde nádherné Ambity s mnoha obrazy, sochami a kryptou, nádvoří poutníků a Kaple svatých schodů, které jsou kopií schodů z Jeruzaléma, po kterých Ježíš Kristus kráčel k Ponskému pilátovi na odsouzení. Navíc je od kláštera krásný výhled přímo na Kralický Sněžník, údolí Moravy a dále úpatí Orlických hor.

Památník obětem internace Králíky na Hoře Matky Boží
Jediný památník svého druhu v ČR je historickou expozicí a důstojnou připomínkou internace řeholníků, kteří byli deportováni na toto místo a omezeni na osobní svobodě. Našim klášterem prošlo celkem přes 500 osob. Více o památníku zde.

Vojenské muzeum v Králíkách
Oblast Králík má bohatou vojenskou historii a k tomu patří i vojenské muzeum. Můžete zde vidět tanky, děla, bojová vozidla, obrněné transportéry, minomety, logistickou techniku, různou munici a zbraně. Muzeum stále rozšiřuje svou expozici a je velmi zajímavé ji vidět. Konají se zde různé akce a výstavy, nejznámější je bojová akce „Cihelna“, která se koná každý rok.

Dělostřelecká tvrz Bouda
V současnosti největším muzeem československého stálého opevnění na území České republiky. Tvoří ji pět objektů (tzv. srubů) postavených v nejvyšším stupni odolnosti (v tzv. IV. římské odolnosti) a tyto sruby jsou hluboko v podzemí navzájem propojeny systémem chodeb a sálů. Celková délka je cca 1,7 km. Tvrz byla postavená zhruba pro 400 mužů. Pro veřejnost je otevřena od května do září.

Králická pevnostní oblast (KPO)
Jde o důmyslný systém opevnění sestávajícího se z těžkých objektů, lehkých objektů vzor 37 a mnoha doplňujících staveb. Objekty byly vzájemně na dostřel, vzájemně se kryly a měli odrazit útok nacistů ze severní strany naší republiky. Všude kolem Králík a okolí jdou tyto objekty vidět, v mnoha z nich jsou stálé expozice a výstavy.

Dělostřelecká pozorovatelna K-Bg-S 12b
Jediný srub svého typu na našem opevnění. Pozorovatelna je nejzachovalejší v Králické pevnostní oblasti (KPO) a patří k nejzachovalejším objektům v republice. Jako unikát je zde poslední pancéřový zvon na Králicku. Dále se zde dodnes dochovaly pancéřové dveře nebo nádrže na vodu. Od pozorovatelny je jeden z nejkrásnějších pohledů na Kralický Sněžník i Hrubý Jeseník a nádherný rozhled po okolí.

Pěchotní srub K-S 5 „U Potoka“
K-S 5 stojí na ostrohu obtékaném potokem ve výšce 608 metrů nad mořem. Ve výzbroji měl mít sedm těžkých kulometů vz.37, dva protitankové kanóny vz. 36 a sedm lehkých kulometů vz. 26, což v roce 1938 představovalo již úctyhodnou palebnou sílu. Na rozdíl od lehkých objektů, kde posádku tvořilo maximálně sedm mužů, zde jich mělo být 37. Objekt byl zrekonstruován a bylo v něm zbudováno muzeum.

Město Králíky
Můžete navštívit expozici v městském muzeu historie, kde se prezentuje spolková činnost, řezbářství, varhanářství, tkalcovství a další tematické okruhy. Centrum města a alej vedoucí ke klášteru jsou vyhlášenou památkovou zónou. Malebné náměstíčko podtrhuje svou krásu dobovými domy, ale taky umístěním do okolní přírody lemované kopci a loukami.

 

Nejnovější komentáře

Aktuality